• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

esans1.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسانس

مدل اسانس

گل، میوه

برند اسانس

ایرانی و هندی

نوع اسانس

مایع

پودر

کاربرد

خوراکی

درمانی

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

توضیحات

اسانس چیست

عطر مایه یا اسانس محلول یا عصاره الکلی همراه با روغن فرار است . اسانس ترکیبی فرار است که مجموعه ای از اجزای ترپنی را دارا می باشد . اسانس ها و سایر مواد معطر گیاهی به وسیله روش های مختلفی همچون : استخراج با فشار سرد ، تقطیر ، استخراج بوسیله حلال ، تقطیر در شرایط خلا بوسیله مایکروویو ، خیساندن و استخراج با روغن های جاذب از مواد گیاهی استحصال می شوند . محصولات حاصل از استخراج معمولا به نام عصاره تام خوانده شده و اسانس نامیده نمی شوند . عنوان اسانس فقط برای روغن های تقطیر شده بکار می رود . هنگام استفاده از بعضی از محصولات ، بوی مطبوعی متناسب با عملکرد آن محصول به مشام می رسد . به عنوان مثال وقتی که از یک صابون ، خمیر دندان و یا محصولات مشابه به آنها استفاده می کنیم ، اغلب بوی یک میوه و یک گیاه خاص را احساس می کنیم . همچنین هنگام مصرف فرآورده های خوراکی ممکن است بو و یا طعم خاصی را درک کنیم و یا طعم خاصی را درک کنیم و یا موقع خرید در یک فروشگاه به انواع محصولات مختلف با برچسب تبلیغاتی که خریدار را از کیفیت کالا آگاه می کنند برخورد می کنیم . به طور معمول در قفسه یک فروشگاه شامپو ویا صابونی را مشاهده می کنیم که در رنگهای مختلف می باشد و پس از دقت در مشخصات آنها در می یابیم که یکی از تفاوت های این محصولات بوی آنها می باشد و یا می توان آدامس هایی با طعم های مختلف را تهیه کنیم . یکی از گروه های مواد موثره گیاهان ، اسانس ها هستند . اسانس ها از نظر ترکیب شیمیایی همگن نیستند بلکه به صورت ترکیب های مختلفی مشاهده می شوند ، ولی بطور کلی از گروه شیمیایی موسوم به ترپن ها هستند و یا منشا ترپنی دارند . این ترکیبات معمولا از بو و مزه تندی برخوردارند و وزن مخصوص آنها اغلب از آب کمتر است . این مواد به روغن های فرار یا روغن های خاص نیز معروف هستند . عطر مایه انسان ها در سلول ها و کرک های ترشحی منفرد و یا مجتمع ، غده های ترشحی ، مجاری ترشحی در قسمت های سطحی و درونی اندام های مختلف برگ ها ، میوه ها ، جوانه ها ، و شاخه های گیاهان وجود دارند . سلول ها و بافت های ترشحی مذکور ممکن است تنها در یک اندام گیاه وجود داشته باشند و یا ممکن است در اندام های گیاه پراکنده باشند . در این صورت اسانس های حاصله از نظر کمیت ، کیفیت و همچنین عناصر و اجزا تشکیل دهنده از اندامی به اندام دیگر تفاوت دارند ، بطوری که مثلا تولید کنندگان عطر و ادکلن به خوبی می دانند که اسانس های حاصل از گل های نارنج تلخ در مقایسه با اسانس های استخراج شده از پوست و میوه این گیاه از کیفیت و ارزش بیشتری برخوردار می باشند . از این رو یکی از مهم ترین مسائل گیاهان دارویی مطالعه و تحقیق در مورد اسانس موجود در اندام های در اندام های مختلف یک گیاه و مقایسه آنها از نظر میزان کیفیت و کمیت با یکدیگر می باشند . اسانس ها معمولا در داخل سلول های گیاهی به شکل قطرات کروی و گلبول مانند جای گرفته اند . وجود اسانس تنها در حدود 2000 گونه از 250000 گونه گیاه گلداری که تا کنون شناخته شده ، گزارش گردیده است . مهم ترین گیاهان دارویی حاوی اسانس متعلق به خانواده های نعناع ، سراب ، مورد ، گشنیز ، کاسنی ، سرو و تعداد کمی از گیاهان دیگر می باشند . تاریخچه اسانس

تاریخچه اسانس

استعمال اسانس ها به دوران باستان باز می گردد ، بطوریکه مصریان استان 4500 سال پیش از میلاد مسیح از روغن های معطری که از گیاهان بدست می آورند برای انجام مناسک مذهبی ، ائین ها و نیز مداوای بیماران استفاده می کردند . نوشته های بدست آمده است که نشان می دهد مصریان 40 قرن قبل از میلاد می دانستند که چگونه اسانس ها را از گیاهان بدست آوردند . در واقع مصریان از اسانس ها برای مومیایی کردن فراعنه استفاده می کردند . مومیا گران بعد از خارج نمودن احشا شکم جسد را از اسانس های سیر ، دارچین و اسانس های معطر دیگر پر می کردند . رومی ها نیز روغن های گیاهی و معطر را برای لذت بردن ، تسکین درد ، ماساژها و حمام های معطر خود بکار می برند . امپراتور روم که در مجالس عیش و مهمانی و خوش گذرانی زیاده روی می کرد ، برای درمان سر درد ، مشکلات هضم و حفظ روحیه و توان خود ، در طول مجلس و تفریح ، از عطر گل سرخ استفاده می کرد . اسانس ها اولین بار به روش خیساندن در روغن کرچک و روغن زیتون تهیه شدند ولی در قرن دهم میلادی ابو علی سینا پزشک ایرانی تهیه اسانس به روش تقطیر با آب را انجام داد وسپس یک دانشمند اروپایی این دانش را به اروپا برد . در اواخر قرن دهم میلادی با کامل تر شدن روش های استخراج اسانس ، برای اولین بار استخراج اسانس از گل رز به روش تقطیر انجام گرفت و اسانس خالص گل رز بدست آمد . طی طاعون عظیمی که در سال 1665 شهر لندن با آن مواجه شد ، مردم بسته های چوب سدر و سرو اسطوخودوس را در خیابان ها می سوزاندند . در سال 1775 میلادی یک شیمیدان فرانسوی دستگاهی را طراحی کرد مه به وسیله آن از کلیه قسمت های گیاه ، اسانس گرفته می شد . عطر درمانی در اوایل قرن بیستم بصورت گسترده رواج یافت . در سال 1930 میلادی نه موریس گاته فوس شیمیدان فرانسوی ،دست سوخته خود را در روغن اسطو خودوس فرو برد . دست او به شکل شگفت آوری بدون هیچ جای زخم و عفونتی بسیار سریع بهبود یافت . او تحقیقات مهم و قابل توجهی بر روی روغن های گیاهی و آثار درمانی و روان درمانی آنها انجام داد .
کاربرد اسانس ها

موارد مصرف و کاربرد اسانس

اسانس ها به دلیل معطر بودن و داشتن طعم های مشخص در صنایع غذایی ، عطر سازی و لوازم آرایشی ، داروسازی و بطور کلی در صنایعی که محصولات معطر و یا دارای طعم خاص تولید می کنند ، مورد مصرف دارند . اسانس ها کاربردهای فراوانی در صنایع داروسازی دارند . همان طورکه گفته شد ، اسانس ها دارای ترکیبات شیمیایی متنوع و پیچیده ای هستند و به همین دلیل نمی توان خصوصیات دارویی مشترکی را برای آنها ذکر کرد . ولی بطور کلی اسانس ها دارای خاصیت ضد نفخ می باشند . از خواص دارویی دیگر که برای اسانس ها ذکر شده است ، که به برخی موارد دیگر اشاره شده است . ضد عفونی کننده ضد تشنج ضد تورم و التهاب خلط آور ضد قارچ ، باکتری و کرم محرک مسکن درد دندان ضد خارش موضعی محرک دستگاه گوارش ضد رماتیسم تهیه حشره کش ها تهیه آدامس های معطر صنایع صابون سازی تهیه خمیر دندان تهیه مواد پلاستیکی صنایع عطر سازی فرآورده های خوراکی تحریک کننده حس بویایی مستقیم بر روی مغز اثر می گذارند . دستگاه بویایی به مستقیم لیمبیک که مرکز کنترل هیجان ، حافظه و احساسات جنسی است متصل بوده و درکنترل ضربان قلب ، فشار خون ، استرس ، تنفس ، و تعادل هورمونها دخالت دارد . همچنین [(a)| اسانس ها |بعد از استعمال موضعی و یا مصرف بصورت استنشاقی جذب خون شده و اثر خود را از راه خون اعمال می کنند . اسانس ها برای گیاهان دارای خاصیت دور کنندگی حشرات موذی بوده و این مسئله باعث جلوگیری از خراب شدن گلها و گیاهان می شود. اسانس ها به دلیل اینکه منشا گیاهی دارند در تهیه وتولید از گیاهان استفاده زیادی شده که این عمر باعث پرورش گیاهان شده که از نظر اقتصادی دارای اهمیت فراوانی بوده .
اسانس

نقش درمانی اسانس ها

آروما تراپی یکی از شاخه های طب گیاهی است . آروما به معنای رایحه مطبوع و خوشایند و تراپی به معنای درمان کردن است و بطور کلی منظور از آروما تراپی درمان بیماری ها و اختلالات روحی و جسمی به کمک اسانس ها معطر گیاهی است. آروما تراپی به رایحه درمانی یا عطر درمانی نیز معروف است . از بیماری هایی که آثار مفید اسانس ها در درمان و برطرف کردن آنها به تایید رسیده است می توان به بیماری های پوست و مو ، سیستم تنفسی ، دستگاه گوارش ، اختلالات گردش خون ، بیماری ها و اختلالات شایع زنان ، بیماری های مربوط به عضلات و مفاصل ، اختلالات عصبی و تعدیل دگرگونیهای روحی – روانی اشاره کرد . وقتی از آروما تراپی صحبت می شود ، مردم به جادو ، وهم و خیال فکر می کند اما آروما تراپی درمان های بسیار ساده با اسانس های بدست آمده از گیاهان است . بقراط پدر علم پزشکی عقیده داشت که جاده سلامتی از ایستگاه های حمام با مواد معطر و ماساژ می گذرد . آروما تراپی مدرن امروزی ترکیبی از درمان های قدیمی و مطالعه در مورد آثار عطر درمانی بر روی ذهن و بدن است . در چند سال اخیر آروما تراپی محبوبیت بیشتری در بین مردم بدست آورده است بطوری که اشخاص به راحتی در منزل از آن استفاده می کنند . فروش سالیانه 4 میلیون پوندی اسانس ها در انگلستان این مساله را تایید می کند .
ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

یکی از شیوه های رایج و مفید درمانی ماساژ زیرا هر دو فایده لمس درمانی و رایحه درمانی را همزمان شامل می شود . ماساژ ، گردش خون ، گرفتگی عضلات و دفع سموم را بهبود می بخشد و انرژی را رد عضلات منقبض شده آزاد می کند .و رایحه خوش حس لذت و خوب بودن را القا می کند . جذب اسانس ها در هنگام ماساژ بسیار بالا ست . حمام پاشویه هنگام خواب کمپرس مصرف خوراکی اسپری های معطر اسانس بابونه برای لب های ترک دار اسانس برای درمان دمل اسانس برای درمان سوختگی نوزادان اسانس ها برای جلوگیری از چین و چروک اسانس برای درمان کچلی پوست سر بهبود آفتاب سوختگی مخلوط روغن واسانس برای درد های عضلانی اسانس ها برای درمان افسردگی – استرس برای رفع خستگی های ذهنی درمان سرد و میگرن های عصبی اسانس هاس شیمیایی گیاهی یا مواد موثر در گیاهان دارویی یا فیتوکمیکال ها ترکیباتی شیمیایی هستند که بطور طبیعی در گیاهان بوجود می آیند و معمولا اشاره به ترکیباتی دارند که بیشتر اثرات پزشکی دارند تا تغذیه ای . بعضی از این مواد عامل پدید آمدن رنگ و دیگر ویژگی های ارگانولپتیک ، همانند رنگ تند بعضی میوه ها یا بوی سیر ، فیتوکمیکال هایی چون کاروتنوئیدها یا زردینه ها از اهمیت زیستی بالایی برخوردارند ، اگر چه شاید ارزش غذایی بالایی نداشته باشند . شمار فیتوکمیکال ها در طبیعت ممکن است بیشتر از 4000 نوع مختلف باشد . مواد موثر گیاهان دارویی شامل ترکیبات پیچیده شیمیایی هستند که در اندام های مختلف گیاهان دارویی تولید و ذخیره می شوند و معمولا به عنوان مواد اولیه داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند . اسانس ها مایعاتی فرار ، منعکس کننده و ترکیباتی معطر و بی رنگ با منشا ترپنی و الکلی و........ می باشند ، اسانس ها مخلوطی از مواد مختلف با ترکیبات شیمیایی بسیار متفاوت از یکدیگر بوده که باعث بوی خوش یا مزه در گیاه می باشند . انواع اسانس ها عبارت هستند از : اسانس های طبیعی ، اسانس های شبه طبیعی ، اسانس های مصنوعی ،

کلمات کلیدی

اسانس نعنا - اسانس هلو - اسانس سیب - اسانس موز - اسانس پرتقال - اسانس گل یاس - اسانس بلوبری

 • مدیر سایت (1398/3/18): با سلام برای اطلاع از قیمت اسانس دو سیب لطف کنید با شماره های بخش بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

  هیربد> (1398/3/7): سلام ببخشید شما اسانس دوسیب هم دارید چند میزنی برایه هم کار

  مدیر سایت (1398/2/14): با سلام اسانس بصورت فله بفروش می رسد و کمترین میزانی که تقدیمتون میشه 1 کیلوگرم می باشد.

  مینا> (1398/2/12): سلام وقتتون بخیر اسانس هاتون در چه وزنی قابل خریداری است؟

  مدیر سایت (1397/8/6): با سلام خیر اسانس مورد نظر شما موجود نمی باشد.

  سید رامین (1397/7/20): سلام و عرض خسته نباشید اسانس غیر روغنی میوه ای دارید اطلاعات خرید رو میخواستم

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :