• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

joharnamak400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

جوهر نمک

مدل

معمولی

برند

KTA

طبقه بندی

اسید

نام تجاری

اسید کلریدریک

فرمول شیمیایی

HCL

ظاهر

مایع

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

رنگ

شفاف بی رنگ

درصد خلوص (%)

جوهر نمک 37 ، 30 تا 33 درصد

درجه استاندارد

صنعتی

توضیحات

جوهر نمک چیست

جوهر نمک یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه) می باشد کاربرد بسیار گسترده ای دارد. گاز جوهر نمک بی رنگ با بوی تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد. این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند. تیزآب سلطانی یک ترکیب شامل جوهر نمک و نیتریک اسید می باشد که از انحلال نشادر در اسید نیتریک ساخته می شود.

ساخت این ماده به کیمیاگر اروپایی با نام پسدوگبر نسبت داده شده است، هرچند که مراجع متعددی تولید این ماده که در آن اسید کلریدریک موجود می باشد را به نسخ خطی شرق زمین در اواخر قرن 13نسبت داده اند.جوهر نمک به صورت خالص در قرن 16 توسط لیباویوس از طریق حرارت دادن نمک در ظروف گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد تولید شده است.گروهی معتقدند جوهر نمک خالص ابتدا توسط دو آلمانی با نام های Valentin و monk در قرن 15 کشف شده است. هرچند این نظریه را برخی از مدعیان با استناد بر اینکه تا پایان قرن 16هیچ اسید کلریدریک خالصی در آن منطقه مشاهده نشده است رد کرده اند.

گالن 20 لیتری جوهر نمک

در قرن هفدهم یک شیمیدان آلمانی با نام گلاوبر به منظور تولید سولفات سدیم از طریق فرآیند مانهایم اسید سولفوریک و نمک کلرید سدیم را با یکدیگر ترکیب کرد. پس از آن در سال 1772 میلادی پرستیلی از شیمیدانان انگلیسی موفق به تولید هیدروژن کلراید خالص شد و در سال 1818 داوی شیمیدان انگلیسی ثابت کرد که ترکیب شیمیایی شامل هیدروژن و کلراید می باشد. در دوره انقلاب صنعتی اروپا تقاضای مواد قلیایی افزایش پیدا کرد. یک پروسه صنعتی جدید بوسیله نیکولاس لبلانک توانست کربنات سدیم را در مقیاس بزرگ و با هزینه پایین تولید کند.

• نام شیمیایی : اسید کلریدریک ، Choloridric Acid

• گرید محصول :

1. جوهر نمک صنعتی

2. جوهر نمک آزمایشگاهی

• فرمول مولکولی : HCL

• خلوص : اسید کلریدریک 37 درصد، اسید کلریدریک 30 تا 33 درصد

جرم مولی : 36.46 g/mol

شکل ظاهری : مایع شفاف، بی رنگ و با بوی تند

دمای ذوب : - 35 ͦC

دمای جوش : 108 ͦC

اسیدیته : 1/1

نقطه اشتعال : این ماده نمی سوزد.

حلالیت در آب : قابل حل است

فرمول شیمیایی جوهر نمک

جوهر نمک چه کاربردی دارد؟

1. احیا اوره

2 . پرداخت چرم

3 . نظافت و خانه داری.

4 . تهیه اتیلن دی کلراید.

5 . صنعت ساختمان سازی

6 . برداشتن رسوب بویلرها

کاربرد جوهر نمک در منزل

7 . تولید انواع مواد شیمیایی

8 . خالص سازی نمک طعام

9 . شستشو و اسید شویی فلزات

10. اسیدی کردن چاه های نفتی

11. در بسیاری از پروسه های غذایی

12. پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک

کاربرد جوهر نمک در قطعه شویی فولاد

13. خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات

14. تمیز کننده ها و پاک کننده های خانگی و صنعتی

15. کنترل ph و خنثی سازی : جوهر نمک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی ، دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.

16. تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.

17. تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوند و مواد شیمیایی در گیر با آب

18. قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن ، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت 18درصد رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.

جوهر نمک به انگلیسی

مراحل تولید جوهر نمک

جوهر نمک با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می‌شود، هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید مقیاس بزرگ اسید کلریدریک تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌پذیرد که غلظت‌های بیشتر فقط تا ۴۰ درصد از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمدهٔ صنعتی آن ۳۰ درصد تا ۳۴ درصد است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف مادهٔ محدود به علت بخارهای HCl بهینه شده است.

غلظت‌های بیشتر را به جهت کنترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود، در ایالات متحده، محلول‌های بین ۲۰ درصد تا ۳۲ درصد با نام اسید موریاتیک فروخته می‌شوند. محلول های مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه‌ها در ایالات متحده، معمولا ۱۰ درصد تا ۱۲ درصد هستند که هشدارهای جدی برای رقیق‌تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام «ارواح نمک» برای نظافت خانگی فروخته می‌شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.

نحوه تولید جوهر نمک

چگونه از جوهر نمک استفاده کنیم؟

تماس با چشم : غلظت بخارات، میست و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود.

تماس با پوست : می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود.

بلعیدن و خوردن : میتواند سبب زخم های خورنده در دهان، گلو، مری و شکم می شود. علایم آن شامل سختی در قورت دادن ، عطش ، استفراغ و حالت تهوع، اسهال، صدمات شدید، اغما و مرگ است.

تنفس : محلول این ماده بسیار خورنده است و تاثیرات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد. بخارات و میست این ماده می تواند سبب تحریکات شدید بینی، زخم گلو، انسداد، سرفه و سختی شود. در مدت مواجهه با این ماده زخم در بینی و گلو ایجاد می شود.

اقدامات پیشگیری جوهر نمک

کمک های اولیه

تماس با چشم : سریعا چشم های آلوده را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب ولرم شستشو داده، پلکها باز نگه داشته شوند و به پزشک مراجعه شود.

تماس با پوست : سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 20 تا 30 دققه شستشو داده و به پزشک مراجعه شود.

بلعیدن و خوردن : هرگز به فردى كه بيهوش است چيزى نخورانيد. درصورت هوشيارى فرد دهان وى را با آب تميز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نكنيد. به

فرد هوشيار 240 تا 300 ميلى ليتر آب بخورانيد. درصورت امكان، پس ازخوردن آب به فرد شير دهيد. اگر استفراغ به صورت طبيعى اتفاق افتاد دوباره به فرد آب داده به پزشک مراجعه شود.

تنفس : منبع مولد آلودگى يا فرد را به هواى آزاد برده. علائم مسموميت با اين ماده 48 ساعت پس از مواجهه نمايان مى شود . به پزشک مراجعه شود.

اطلاعات پزشکی : علائم حياتى فرد ( دما، فشارخون و …) را مرتب چك كرده و به پزشك يا نزديكترين مركز كنترل سموم مراجعه شود.

اطفای حریق جوهر نمک

اطفا حریق

خطر آتش گیری : این ماده نمیسوزد. تماس با فلزات، تولید گاز هیدروژن کرده که مخلوط این گاز با خطر آتش گیری هوا می تواند سبب انفجار شود.

نحوه مناسب اطفا : از اسپری آب برای خنک کردن ظروف محتوی این ماده استفاده شود.

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

بسته بندی جوهر نمک

جوهر نمک از کجا تهیه کنیم؟

جوهر نمک در گالن های 20 لیتری، بشکه های 220 لیتری، تانکرهای 1000 لیتری و اسید کلریدریک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد. شرکت کیمیا تهران اسید تولید کننده جوهر نمک با بهترین مواد اولیه و قیمت رقابتی بازار شما مشتریان محترم برای اطلاع از قیمت محصول جوهر نمک و ثبت سفارش با بخش بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

 • ایمان موسوی (1396/8/24): salam khasteh nabashid ?misheh bedonam aya estefadeh az johar namak dar az beyn bordan zang lolehaye foladi ijadeh khorandegi ham mikonad

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :