• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

sulfatnikel400.jpg
sulfatnikel40.jpg

12

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید

سولفات نیکل

فرمول شیمیایی

O4S.Ni

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7786-81-4

شماره استاندارد بین المللی

NDK500

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

6.32566

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

HR

3

چگالی نسبی

3.68

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

154.77

دمای ذوب (°C)

840

توضیحات

سولفات نیکل

نیکل از واژه kupfer Nickel گرفته شده است که معدن کاران قرون وسطای ساکسون به کانی که به اشتباه آن را کانه مس می پنداشتند ولی نمی توانستند از آن مس استحصال می شود اطلاق می شد. استفاده از نیکل را می توان به 3500 سال قبل از میلاد نسبت داد، کانه های حاوی نیکل مانند kupfernickel بود که ارزش آن به خاطر شیشه سبز رنگ بود.در سال 1751 برای اولین بار کانی شناس سوئدی Baron axel frederik cronstedt تلاش نمود تا مس را از kupfernickel استخراج نمود و در عوض یک فلز سفید بدست می آید که نیکل نام دارد، آلیاژ نیکل توانایی بالقوه ای دارد تا جانشین نقره شود.

نوشتار انگلیسی سولفات نیکل

تا دهه 1830 آلیاژهای مس نیکل و روی که به نام نقره آلمانی شهرت داشتند و پس از آن آلیاژ نیکل نقره در حد تجاری و کلان در آلمان و انگلستان به میزان فراوانی تولید می شدند. علاوه بر رنگ نقره ای نیکل قالب گیری و کار کردن با آن ساده بوده که به همین دلیل توجیه اقتصادی بالایی داشته و در برابر هوازدگی مقاومت می کند. تغییر و ابداع چشمگیر بعدی در سال 1857 رخ داد که در آن هنگام آمریکا سکه های مس – نیکل ضرب کرد که دارای 12 در صد نیکل بود.

نماد سولفات نیکل

در فاصله سال های 1870 تا 1880 وقتی که پارکز، ماربو و رایلی کاربرد آن را در تهیه آلیاژ نشان دادند و فلایت مان موفق به تهیه نیکل چکش خوار شد و آبکاری با نیکل با موفقیت انجام شد، تقاضا به یکباره برای نیکل افزایش یافت. اولین ورق زره فولاد نیکل در سال 1885 در فرانسه و پس از مدت کوتاهی در ایتالیا ، انگلستان و آمریکا ساخته شد، در اوایل دهه 1890 خصوصیات مناسب فولادهای نیکل در نیروی دریایی منجر به تقاضای شدید برای نیکل شد.

تا پايان جنگ جهانی اول نیکل صرفا براي مقاصد نظامي بكار مي رفت اما پژوهش های فراوان بين دو جنگ جهاني در زمينه استفاده های احتمالی صنعتی نيكل به كاربردهاي نوين فراواني منجر شد.سولفات نیکل یک ترکیب شیمیایی غیر آلی می باشد، این ترکیب به دو صورت می باشد. در صورتی که در ساختار کریستالی خود دارای هفت مولکول آب باشد به صورت کریستال های سبز رنگ می باشد. در صورت خشک شدن و از دست رفتن آب به صورت ماده سفید رنگ متمایل به سبز می باشد.

قوطی یک کیلوگرمی سولفات نیکل

تولید سولفات نیکل در ایران

سولفات نیکل از طریق واکنش اسید سولفوریک با براده ها و یا گلوله های نیکل انجام می گیرد. برای تولید سولفات نیکل ابتدا اسید سولفوریک رقیق شده با آب درون مخزنی ضد اسید به براده های نیکل اضافه می کنیم و مقداری اسید نیتریک یا آب اکسیژنه به مخزن اضافه می کنیم تا باعث شستشو و حل کردن اکسید نیکل ایجاد شده بر سطح فلز و همچنین تسریع روند حل شدن نیکل در محلول می گردد.

پس از گذشت زمان کافی و حب شدن نیکل در محلول اسید ، جهت تکمیل واکنش اسید سولفوریک به مقدار بیشتری به محلول اضافه می شود و با جوشاندن محلول و بالا بردن دما ، اسید نیتریک اضافه تجزیه شده و به صورت گاز N2O5 از محلول خارج می شود. محلول بدست آمده پس از تکمیل فرایند توسط فیلتر صاف شده و جهت سرد شدن و کریستال شدن به وان های پلی اتیلن منتقل می شود. پس از سرد شدن محلول و تشکیل کریستال ها محلول اضافی جدا شده و کریستال های سولفات نیکل قابل برداشت از وان می باشد. حال محصول آماده بسته بندی می باشد.

سولفات نیکل مایع

جایگاه سولفات نیکل در صنایع

1. صنایع تولید ترکیبات نیکل مانند سولفات آمونیوم نیکل و کربنات نیکل

2. تولید مواد تثبیت کننده رنگ در رنگرزی و چاپ منسوجات

3. صنایع آبکاری نیکل جهت صیقل دادن

4. پوشش رنگ ها و جلا دادن

5. در صنایع کاشی و سرامیک

6. جهت سیاه کردن فلز روی و برنز

 نقش سولفات نیکل در رنگرزی

مشخصات محصول سولفات نیکل

نام شیمیایی : سولفات نیکل

اسامی مترادف با سولفات نیکل : نیکل سولفات ، Nickel sulfate ، Nickelous sulfate

گرید محصول : 1. سولفات نیکل صنعتی 2. سولفات نیکل آزمایشگاهی

فرمول شیمیایی : NiSO4

خلوص : سولفات نیکل 99 درصد

شکل ظاهری : بلورهای جامد سبز و زرد

 کیسه 25 کیلویی سولفات نیکل

خطرات سولفات نیکل برای محیط زیست

کارخانه ها و سوزاندن زباله ها دو عامل اصلی در تولید نیکل و ورود آن به هوا می باشد، مقدار نیکل موجود در هوا به مراتب بیشتر از نیکل موجود در زمین است. همچنین مدت زمان زیادی باید طی شود که نیکل موجود در هوا از بین رود. زمانی که هرز آب ها جریان پیدا می کنند مقداری نیکل را وارد آب های سطحی می کنند. بخش عمده ترکیبات نیکلی در طبیعت جذب ذرات خاک و رسوبات شده در نهایت به صورت غیر متحرک در می آیند.

در زمین های اسیدی نیکل بسیار متحرک می شود و معمولا در آبهای زیر زمینی شسته می شود. در حال حاضر دانشمندان می دانند که غلظت بالای نیکل در خاک های ماسه ای باعث صدمه به گیاهان می شود و در آب های سطحی سبب کاهش تعداد و رشد جلبک ها می شود.

راه های ورود نیکل به بدن انسان از طریق هوا، آشامیدن آب، خوردن غذا و کشیدن سیگار است. ممکن است بر اثر تماس پوست با خاک یا آب آلوده به نیکل، مقداری نیکل وارد بدن انسان شود. مقدار اندک نیکل برای انسان ضروری است اما اگر مقدار آن افزایش یابد برای سلامت انسان خطرناک است.

 نماد کره زمین

1. نارسایی قلبی

2. مشکلات تنفسی

3. آب آوردن ریه ها

4. سرطان زا می باشد

5. حساسیت های پوستی

6. کاهش توانایی تولید مثل

7. باعث آسم و برونشیت مزمن

8. پس از اینکه فرد در معرض گاز نیکل قرار گرفت، دچار کسالت و سرگیجه می شود.

بسته بندی سولفات نیکل

سولفات نیکل در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی موجود می باشد.

  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :