• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

siyahdane1-b.jpg
siyahdaneh-b.jpg

12

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

سیاه دانه چیست ؟

سیاه دانه یا شونیز گیاهی یک ساله و بومی جنوب غرب آسیا است. از این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود. دانه اش قاعده آور، ضد کرم، ضد باکتری، مسهل و زیاد کننده شیر است. سیاه دانه مزه ای تلخ و ادویه ای دارد.


تعریف سیاه دانه :

سیاه دانه، یا شونیز گیاهی یک ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا است. در ایران این گیاه به ویژه در اراک و اصفهان به فراوانی می روید. از دانه این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود. سیاه دانه از راسته گل های ساعت و تیره آلالگان است. دانه اش دارای اثر قاعده آور، ضد کرم، ضد باکتری، مسهل و زیاد کننده ترشحات شیر است. سیاه دانه مزه ای تلخ و ادویه ای دارد با کمی ته مزه توت فرنگی، از سیاه دانه در مصارف دارویی استفاده می شود.

سیاه دانه را با نام های سیاه دانه، سیاه تخمه، سرنیچ سیاه، سنوخ سیاه، کمون اسود، شونیز، شونوز و کمون هندی می شناسند.

سیاه دانه طعمی تلخ دارد و به عنوان ادویه در مواد غذایی بخصوص ترشیجات استفاده می شود.


سیاه دانه داروی هر دردی به جز مرگ پیامبر اکرم (ص)

سیاه دانه نوعی دانه علفی است که حاوی نوعی روغن و انواع مختلفی از مواد است که نقش بسیار زیادی در بهبود سلامت و مبارزه با انواع بیماری دارد و مشهور به جنسینگ ایرانی است.

تحقیقات نشان داده است مواد معدنی و ویتامین های موجود در سیاه دانه در درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن مفید است.

اسید های چرب ضروری فراوان موجود در سیاه دانه آن را به نوعی مواد غذایی ضد سرطان تبدیل کرده که درحفظ سلامت پوست و مو نیز مفید است.

سیاه دانه آهن و پتاسیم فراوانی دارد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث رفع مسمومیت خونی و یبوست می شود.

مصرف روغن سیاه دانه در برنامه غذایی در کاهش قند خون، تعادل فشار خون، بهبود آرتروز و التهاب لثه موثر است و کلیه و مجاری ادراری را تصفیه می کند.

سیاه دانه دارای خواص بسیار زیادی از جمله در درمان سرطان ها، درمان زخم معده، نابودی سموم در کبد، نیز تنظیم سیستم گوارش بدن دارد.

گفتنی است این گیاه حتی در حبوبات نیز باعث برطرف شدن برخی از بیماری ها می شود و حبوبات نیز آن را می شناسند و از آن استفاده می کنند.

بررسی ها نشان می دهند یکی از اصلی ترین فایده های سیاه دانه در بهبود سیستم ایمنی بدن و تقویت آن است، به طوری که حتی در بیماران مبتلا به صرع نیز مصرف آن سبب کاهش حملات تشنج می شود.

برای درمان رماتیسم و فروکش نمودن جوش های زیر پوستی، پودر سیاه دانه را با روغن کنجد مخلوط کرده و ضماد کنید.

پزشکان هشدار می دهند تا افراد برای استفاده ار عرقیات و دانه های گیاهی حتما با پزشک مشورت نمایند و بخصوص اگر باردار هستند خود سرانه سیاه دانه نخورند.

سیاه دانه طبیعت گرمی دارد.

به دلیل داشتن ماده ای موسوم به تیموکیتون، دارای اثرات ضد تشنجی است. بررسی ها نشان می دهد سیاه دانه می تواند موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن شود.

در کاهش نفخ شکم و دفع گازهای معده موثر است.

زیاد کننده شیر مادران است.

قاعده آور است، یعنی عادت ماهانه را باز می کند.

ضد کرم است. مصرف سیاه دانه با سرکه باعث دفع کرم دستگاه گوارشی می شود.

استفاده از مخلوط سیاه دانه آسیاب شده با عسل برای تسکین درد رحم و پس درد زایمان مفید است.

غرغره کردن جوشانده ی سیاه دانه در سرکه باعث تسکین درد دندان و محکم شدن دندان می شود.


20 خاصیت دارویی معجون سیاه دانه و عسل(دو سین)

معجون سیاه دانه و عسل معروف به معجون دوسین از داروهای ساده و در عین حل موثری هست که از قدیم در طب سنتی محبوب بوده و برای درمان بیماری های مختلفی از آن استفاده می شده است. این معجون خواص بسیار زیادی دارد که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

خواص معجون سیاه دانه و عسل :

• از اصلی ترین خواص معجون سیاه دانه این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

• برای درمان سرما خوردگی های پی در پی مفید است.

• در درمان تب های بلغمی و سوداوی تاثیر دارد.

• ادرار آور است و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است. همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.

• برای درمان سردردهایی که مرتبط با مزاج سرد هستند مفید است.

• مالیدن این ترکیب به پوست برای درمان جوش های بلغمی مفید است. توجه داشته باشید که جوش های بلغمی بدون التهاب، زیر پوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برا ی جوش های قرمز و پر التهاب نتیجه عکس خواهد داد و وضع پوستتان بدتر خواهد شد.

• تاثیر خوبی بر دستگاه گوارش و انگل های روده دارد.

• نفخ معده و دل دردهای ناشی از آن را درمان می کند.

• برای پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.

• برای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید هست.

• می تواند سنگ های کلیه و مثانه را از بین ببرد.

• در روزهای پایانی بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند. توجه داشته باشید حتما با مشورت پزشک زنان و یا متخصص طب سنتی از این معجون استفاده کنید.

• موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود.

• از ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان جلوگیری می کند چون اثر معجون سیاه دانه به مدت طولانی در بدن باقی می ماند.

• باعث کاهش عوارض داروهای شیمی درمانی بر کلیه ها می شود.

• با طبع گرم بسیار انرژی زا و باعث از بین رفتن افسردگی می شود.

• مصرف یک قاشق مربا خوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اظطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می شود.

• سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید آنتی هیستامین می کند به همین دلیل برای درمان حساسیت آسم بسیار مفید است.

• افزایش دهنده طبیعی میل جنسی

• افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم


خواص دارویی سیاه دانه

سیاه دانه و روغن آن موثرترین و مفید ترین چیزی است که برای تقریبا هر بیماری، آلرژی یا حساسیت و حتی بیماری های جدی مانند نفس تنگی، دیابت، اختلالات در سیستم دفاعی بدن، زردی یا ایدز و حتی سرطان دارو می باشد.

این دانه بومی جنوب غربی آسیاست و از قدیم به عنوان ضد انگل، ضد باکتری و مسهل استفاده می کردند.

مصرف سیاه دانه برای زنان شیرده مفید است زیرا باعث افزایش ترشح شیر می شود.

تحقیقات نشان داده است مواد معدنی و ویتامین های موجود در سیاه دانه در درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن مفید است.

اسید های چرب ضروری فراوان موجود در سیاه دانه آن را به نوعی مواد غذایی ضد سرطان تبدیل کرده که در حفظ سلامت پوست و مو نیز مفید است.

سیاه دانه آهن و پتاسیم فراوانی دارد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث رفع مسمومیت خونی و یبوست می شود.

مصرف روغن سیاه دانه در برنامه غذایی در کاهش قند خون، تعادل فشار خون، بهبود آرتروز و التهاب لثه موثر است و کلیه و مجاری ادرار را تصفیه می کند.

سیاه دانه دارای خواص بسیار زیادی از جمله در درمان سرطان ها، درمان زخم معده، نابودی سموم در کبد و نیز تنظیم سیستم گوارش بدن دارد.

خوردن سیاه دانه قاعده آور است، مسمومیت خور را درمان، بدن را تقویت، دل درد و یبوست را درمان، جنین را خارج و زنان وضع حمل کرده را تقویت می کند.

برای درمان زهر ریتل، به مدت 3 روز و هر روز 3 مثقال از دانه ی آن را همراه با آب گرم میل کنید.

برای درمان درد پشت سر، 25 گرم از پودر دانه ی سیاه دانه را در 100 گرم عسل مخلوط نموده و میل کنید.

برای درمان هموروئید، خاکستر سیاه دانه و رب مورد را مخلوط نموده، میل کنید.

برای درمان درد رحم و زایمان، پودر سیاه دانه را با عسل و روغن مخلوط نموده ، میل کنید.

سیاه دانه را بکوبید و بر زگیل ضماد کنید، پس از چند بار تکرار زگیل را از بین می برد.

برای درمان آسم و سنگ کلیه،10 گرم سیاه دانه را با آب گرم و عسل مخلوط نموده، میل کنید.

برای کشتن انگل های معده و روده، سیاه دانه را در سرکه دم کرده و میل نمایید.

برای درمان جوش های جوانی، پودر سیاه دانه را در سرکه مخلوط کرده و شب ها بر محل ضماد کنید.

برای درمان رماتیسم و فروکش نمودن جوش های زیر پوستی، پودر سیاه دانه را با روغن کنجد مخلوط کرده و ضماد کنید.

برای جلوگیری از ریزش موها و رویاندن موهای ریخته شده، پودر سیاه دانه و حنا را در روغن سوسن مخلوط کرده و بر سر ضماد کنید.

مالیدن جوهر سیاه دانه بر کمر سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می دهد.

مالیدن جوهر سیاه دانه بر صورت باعث جوان شدن پوست صورت می شود.


سیاه دانه و درمان بیماری ها

درمان نفخ دردناک شکم :

نفخ یکی از شایع ترین اختلال هایی است که امروزه بسیاری از مردم آن را تجربه می کنند. پیدایش این اختلال رابطه زیادی با شیوه زندگی و نوع رژیم غذایی و حتی زیاده روی در مصرف غذاها دارد. از دیدگاه درمانگران طب سنتی مصرف سیاه دانه می تواند نفخ و دردهای ناشی از آن را در بیشتر افرادی که به نفخ معده دچار هستند درمان کند. البته در برخی متون اشاره شده و در صورتی که پودر تخم سیاه دانه را با پودر دارچین مخلوط کرده و اندکی از این مخلوط را روی غذایشان بپاشند به درمان نفخ معده کمک و درهای ناشی از آن را کنترل می کند.

پوست صاف و یکدست :

در برخی متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که استفاده موضعی از تخم سیاه دانه و روغن کنجد برای درمان جوش های زیر پوستی بسیار موثر است. این درمان گران برای تهیه این ترکیب به بیماران توصیه می کنند روغن کنجد و سیاه دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی پوست صورت ماسک کنند. استفاده از این ترکیب به مدت هفته به بهبود جوش های زیر پوستی منجر می شود، اما هنگام استفاده از این ترکیب باید مراقب بود که بیش از اندازه از این روغن روی پوست استفاده نکنید چرا که استفاده بیش از حد از انواع روغن ها موجب بسته شدن منافذ پوستی می شود. برای استفاده از اسن ترکیب باید سر انگشتان را اندکی به این روغن آغشته کنید و روی پوست تان ماساژ دهید.

افرادی که شیمی درمانی می شوند :

یکی دیگر از خواص سیاه دانه و عصاره به دست آمده از آن کاهش عوارض ناشی از مصرف داروهای شیمیایی و مدرنی است که امروزه برای درمان بیماری های سخت و مزمن همچون سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های سیاه دانه و روغن گرفته شده از آن به دلیل خواص درمانی ویژه ای که دارد از جمله بهترین داروهای گیاهی و طبیعی برای بیمارانی محسوب می شود که به دلیل شیمی درمانی یا مصرف داروهای شیمیایی دچار نارسایی و اختلال در عملکرد کلیه ها شده اند. با مصرف روغن سیاه دانه می توان مانع از دفع پروتئین از ادرار شد و نت حد زیادی کراتین موجود در خون را کنترل و مهار کرد.از این رو افرادی که در معرض شیمی درمانی قرار دارند، می توانند با مشاوره با درمانگر طب سنتی و مصرف سیاه دانه بخشی از عوارض جانبی شیمی درمانی را بر کلیه های شان کنترل کنند.

سیاه دانه و رفع درد شکمی :

خانم های بارداری که روزهای پایانی دوران بارداری قرار دارند و در انتظار تولد فرزند خود به سر می برند با شروع دردهای شکمی یا دردهای زایمان می توانند از ترکیب سیاه دانه و عسل برای کنترل درد و افزایش مقاومت و توان بدن شان استفاده کنند. برای تهیه این ترکیب کافی است25 گرم از پودر الک شده را با 100 گرم عسل مخلوط کرده و سپس مقدار اندکی روغن حیوانی به آن اضافه کنند. مصرف این مخلوط علاوه بر کاهش میزان درد در ناحیه شکم به افزایش توان و قوت زائو هنگام زایمان کمک می کند. البته فراموش نکنید که نباید خودسرانه از این مخلوط استفاده کنید و برای تجربه آن حتما از مشاوره با متخصص طب سنتی زنان بهره بگیرید.

سیاه دانه نسخه ای برای درمان جوش های چرکی

اگر در گروه جوان هایی قرار دارید که از دست جوش های التهابی و ترشحات چرکی آن رنج می برید، می توانید با استفاده از خمیر سیاه دانه برای درمان این جوش ها که غالبا بعد از بلوغ در نوجوانان به وجود می آید و در برخی موارد تا جوانی افراد ادامه پیدا می کند، اقدام کنید. برای تهیه این خمیر کافی است 2 قاشق پودر سیاه دانه را با مقداری سرکه ترکیب کرده و آن را روی صورت خود ماسک کنید. این ترکیب کمک می کند جوش های التهابی و چرکی به مرور خشک و برطرف شوند.

سرگیجه و درد گوش

یک قاشق مربا خوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا میل کنید، این کار را حداقل تا11 روز ادامه دهید.

روماتیسم

یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باند پیچی نموده و استراحت کنید.

اسهال

یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی شاهی مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل کنید.

ناراحتی های کبدی

مقداری از دپودر سیاه دانه را با گیاه آلوئه ورا و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا به مدت هفت روز یک قاشف مربا خوری ازآن را میل کنید. همچنین می توانید روغن سیاه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ی برگ های بید مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مربا خوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید.

میگرن و سر درد:

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سر درد و میگرن بنوشید. در ضمن با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید.

مشکلات کلیوی

یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید. همچنین می توانید یک قاشق غذا خوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد در آن قسمت از کلیه که احساس درد می کنید بگذارید. این عمل را روزانه یک بار و به مدت پنج روز ادامه دهید. هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن اضافه کنید و صبح و شب یک فنجان میل کنید، این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید.

بی اختیاری ادرار

پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب به مدت یک هفته میل کنید.

دل پیچه و دردهای روده ای

به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

تب

اگر مقداری سیاه دانه را بکوبید و با کمی سکنجبین میل نمایید، تب را برطرف می کند.


محصولات مرتبط