• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

acidformik400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید فرمیک

طبقه بندی

اسید

نوع بسته بندی

گالن

وزن ( کیلوگرم )

20 کیلوگرمی

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

توضیحات

مشخصات محصول اسید فرمیک

• نام شیمیایی : اسید فرمیک.

• اسامی مترادف با اسید فرمیک : فرمیک اسید، متانوئیک اسید، هیدروژن کربوکسیلیک اسید، فرمیلیک اسید، فورمیک اسید ، formic acid ، جوهر مورچه.

• گرید محصول : 1. اسید فرمیک آزمایشگاهی 2. اسید فرمیک صنعتی.

• فرمول شیمیایی : HCOOH ، CH2O2.

• خلوص : اسید فرمیک85%.

• شکل ظاهری : اسید فرمیک ماده ای بی رنگ، سمی و خورنده است.

اسید فرمیک

اسید فرمیک چیست

دارای فرمول شیمیایی HCOOH می باشد که با نام های متانوئیک اسید ، هیدروژن کربوکسیلیک اسید شناخته می شود و از ساده ترین و سبک ترین اسید های کربوکسیلیک می باشد. همانطور مه مشاهده می شود در ساختار شیمیایی آن یک اتم هیدروژن به گروه کربوکسیلیک متصل شده است. در صورتیکه یک گروه متیل به جای هیدروژن به آن متصل شود اسید استیک ایجاد خواهد شد. این ماده نه تنها جز اسیدها محسوب می شود بلکه به عنوان یک آلئید نیز محسوب می شود. بنابراین در نقش اسید با الکلها واکنش داده و استر تشکیل می دهد و در نقش آلئید به راحتی اکسید می شود.

اسید فرمیک خالص ماده ای بی رنگ ، سمی و خورنده با وزن مولکولی 03/46 می باشد و کاملا محلول در آب ، اتر و الکل است. این ماده به عنوان یک ترکیب شیمیایی واسطه ، حلال و ضدعفونی کننده استفاده می شود.

نقطه جرقه این ماده 50 درجه سانتی گراد می باشد.

مطابق با استاندارد NFPA نرخ آن از لحاظ سلامتی 2، اشتعال پذیری 2 و واکنش پذیری 1 می باشد و نیز نرخ سمیت برحسب rat LD50 برابر 1100 mg/kg می باشد.

 اسید فرمیک

تاریخچه اسید فرمیک

در سده 15 شیمیدان ها و دانشمندان علوم طبیعی می دانستند که از تجمع مورچه ها بخارهای اسیدی متصاعد می شود. اولین بار جان ری طبیعت شناس انگلیسی در سال 1671 این اسید را از تقطیر توده ای از مورچه های مرده ، جدا کرد. اما سنتز شیمیایی آن اولین بار توسط شیمیدان فرانسوی ژوزف گیلوساک از اسید هیدروسیانیک انجام گرفت. در سال 1855 شیمیدان فرانسوی دیگری به نام Marcelin berthelot اسید فرمیک را با استفاده از مونوکسید کربن سنتز کرد، شبیه روشی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده و کاربرداسید فرمیک

1. سنتز مواد شیمیایی و دارویی : اسید فرمیک به عنوان مواد افزودنی صنایع غذایی ، در تولید کاتالیست آلومینیوم ، سنتز مواد دارویی همچون انسولین و کافئین، سنتز پنتا اریتریتول ، تولید روغن سویای اپوکسی شده بکار می رود. این ماده در تولید حشره کش ها ، سموم نباتی و رنگ نساجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لازم بذکر است عمده ترین مصرف اسید فرمیک استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است عمده ترین مصرف اسید فرمیک در جهان در زمینه سنتز مواد شیمیایی می باشد.

2. دباغی و تولید چرم : در صنعت دباغی اسید فرمیک برای گندزدایی و خنثی کردن آهک در هنگام موزدایی پوست خام مصرف می شود و در رنگرزی چرم نیز به عنوان یکنواخت کننده استفاده می شود.

3. خوراک دام : به منظور تسهیل در هضم علوفه دام ها اسید فرمیک افزوده می شود.

4. صنایع نساجی : کاربرد فرمیک اسید در صنایع نساجی به شرح زیر است :

 فرمیک اسید

• پایدار نمودن رنگ بر روی الیاف

• در رنگ آمیزی الیاف طبیعی و مصنوعی همچون پشم و نایلون.

• خنثی نمودن محلول قلیایی در هنگام شستشوی پارچه.

5. سایر مصارف :به عنوان عامل تنظیم کننده PH در خنثی نمودن محیط قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

6. محصول جانبی فرآیند تولید دی متیل ترفتالات : محصول جانبی عمده در فرآِند تولید دی متیل ترفتالانت ، formic acid می باشد که شرکت صاحب لیسانس KoSa از این روش استفاده می نمایند. این روش 5% تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

روش های تولید اسید فرمیک

1. تولید اسید فرمیک از متانول و مونوکسید کربن : شرکت های صاحب لیسانس HALCON/SD LEONARD، BASF، KEMIRA از واکنش متانول و مونوکسید کربن طی دو مرحله کربونیلاسیون متانول و تولید متیل فرمات ، هیدرولیز متیل فرمات و تولید اسید فرمیک تولید می شود و 65% کارخانجات تولید اسید فرمیک در جهان از این روش استفاده می نمایند.

2. تولید جوهر مورچه از نرمال بوتان یا نفتا بوسیله اکسیداسیون : شرکت های صاحب لیسانس Celanese، BP و Daicel اسید فرمیک را به عنوان مجصول جانبی در تولید اسید استیک به وسیله اکسیداسیون نرمال بوتان ، تولید می نمایند این روش در شرایطی که بسته به میزان تقاضای بازار تولید اسید استیک|فرمیک-اسید] و اسید فرمیک مورد نظر باشد و نیاز اسید استیک بیش از اسید فرمیک باشد بکار برده می شود که حدود 15% از کارخانجات تولید اسید فرمیک از این روش استفاده می نمایند.

3. تولید اسید فرمیک با استفاده از هیدرولیز اسیدی نمک فرمات : شرکت صاحب لیسانس perstorp در امریکا از هیدرولیز اسیدی فرمات سدیم اسید فرمیک تولید می نماید. در این روش ابتدا از احتراق ناقص کک، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می نمایند و پس از جدا نمودن مونوکسید کربن از مخلوط و واکنش آن با سود ، فرمات سدیم تولید می شود. در نتیجه هیدرولیز اسیدی فرمات سدیم با اسید سولفوریک ، فرمیک و سولفات سدیم تولید می شود که با استفاده از فرآیند تقطیر جداسازی اسید فرمیک انجام می شود. تولید مقدار زیاد سولفات سدیم از معایب این روش می باشد. این روش قدیمی ترین فرآیند تولید اسید فرمیک می باشد و حدود 15% کارخانجات تولیدی جهان از این روش استفاده می نمایند.

 اسید فرمیک

واکنش های شیمیایی فرآیند :

مرحله اول : کربونیلاسیون متانول و تولید متیل فرمات

CH3OH + CO  HCOOCH3

مرحله دوم : هیدرولیز متیل فرمات و تولید اسید فرمیک

HCOOCH3 + H2O  HCOOH + CH3OH

متانول مورد نیاز این فرآیند در حال حاضر در کشور، تحت لیسانس لورگی و تاپسو تولید می شود که ماده اولیه آن گاز طبیعی می باشد. متانول مورد نیاز این فرآیند را می توان از شرکت پتروشیمی خارک، پتروشیمی شیراز و شرکت پتروشیمی فناوران تامین نمود.

مرحله اول : کربونیلاسیون متانول :

در این مرحله ابتدا به منظور خالص سازی خوراک ، گاز CO از روی بستر جاذب V-101 و V-102 عبور می کند و رطوبت موجود در آن به طور کامل جذب می شود سپس توسط کمپرسور K-101 به فشار 65 اتمسفر افزایش می یابد و به راکتور همزن دار کربونیلاسیون R-101 انتقال داده می شود.

خوراک متانول پس از مخلوط شدن با کاتالیست سدیم همراه با جریان متانول برگشتی مخلوط شده و به راکتور ارسال می شود. این جریان برگشتی توسط مبدل E-103 خنک می شود. جریان خروجی از راکتور حاوی ترکیباتی همچون متیل فرمات ، متانول و مونوکسید کربن می باشد که جهت جداسازی محصول متیل فرمات به ستون تقطیر C-101 ارسال می شوند. لازم به ذکر است جریان برگشتی از بخش هیدرولیز متیل فرمات نیز به برج مذکور ارسال می شود. فشار عملیاتی برج اتمسفریک است و از قسمت بالای برج ترکیبات سبک متیل فرمات و مونوکسیکربن خارج می شود و پس از خنک شدن طی دو مرحله توسط مبدل و کندانسور جزئی E104 و E105 گاز غیرقابل کندانس مونوکسید کربن به اتمسفر ارسال شده و قسمتی از مایع متیل فرمات به صورت جریان رفلاکس با نسبت مشخص به برج برگردانده می شود و باقیمانده آن به مرحله بعد انتقال می یابد. متانول مایع همراه با کاتالیست از قسمت پایین برج خارج می شود و به راکتور کربونیلاسیون برگردانده می شود.

مرحله دوم : هیدرولیز متیل فرمات :

متیل فرمات خروجی از بالای برج پس از گرم شدن در مبدل E-201 به همراه جریان آب برگشتی از فرآیند وارد راکتور هیدرولیز R-202 خواهد شد. جریان مایع خروجی از راکتور عمدتا شامل اسید فرمیک ، متیل فرمات و آب می باشد که جهت خالص سازی محصول به برج تقطیر C-201 ارسال می شود.

 اسید فرمیک

فشار عملیاتی برج اتمسفریک است ترکیبات سبک همچون متیل فرمات و متانول مرطوب از بالای برج خارج می شود و پس از عبور از کندانسور E-203 قسمتی از آن به صورت جریان رفلاکس به ستون برگردانده می شود و باقیمانده آن به ستون خشک کن C-202 ارسال می شود.در ستون خشک کن مخلوط متانول و متیل فرمات از بالای ستون خارج شده و پس از کندانس شدن توسط مبدل E-204 جهت جداسازی به ستون تقطیر C-101 ارسال می شود. مایع خروجی از پایین ستون محلول آزئوتروپ 77% formic acid و آب می باشد که جهت تغلیظ به ستون C-301 ارسال می شود. در این ستون تحت فشار عملیاتی 2/6 اتمسفر محلول 85% اسید فرمیک از پایین برج خارج می شود و آب خروجی از بالای برج به راکتور هیدرولیز R-201 ارسال می شود.

بسته بندی

اسید فرمیک در گالن های 20 لیتری ( 25 کیلوگرمی) و گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

ایمنی اسید فرمیک

 اسید فرمیک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

خطرات

بیشترین خطر اسید فرمیک در تماس پوست یا چشم با مایع یا بخار غلیظ آن می باشد. تماس پوست با مایع یا بخار آن باعث سوختگی شیمیایی و در صورت تماس با چشم ممکن است باعث ایجاد آسیب های دائمی در چشم شود. تنفس بخار آن موجب تحریک و سوزش دستگاه تنفس می شود.

 اسید فرمیک

پیشگیری

1. تماس شغلی : لباس محافظ مناسب ، دستکش ، شیلد صورت، دوش و چشم شوی نیاز است.

2. تماس پوستی : با پوست یا لباس تماس نداشته باشد.

3. تماس چشمی : وارد چشم ها نشود.

4. بلع و گوارش : پس از کار دست ها را کاملا بشویید. خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن حین کار ممنوع.

کمک های اولیه

1. تماس شغلی : کفش و لباس آلوده را در آورید. لباس ها را قبل از استفاده مجدد بشویید.

2. تماس تنفسی : هوای آزاد. در صورت نیاز از تنفس مصنوعی یا اکسیژن استفاده نمایید.

3. تماس پوستی : شستشو با آب زیاد به مدت 15 دقیقه.

4. تماس چشمی : شستشو با آب زیاد به مدت 15 دقیقه با پلک باز.

5. بلع و گوارش : دهان را با آب بشویید. اقدامات درمانی.

روش های دفع ضایعات

محلول آبی آمیدهای آلی باید با دقت با سدیم هیدروژن کربنات یا سدیم هیدروکسید خنثی شود.

روش انبارداری : در ظروف سربسته و در محل خشک و خنک نگهداری شود.

 • مدیر سایت (1398/2/10): با سلام جهت استعلام قیمت لطف کنید با شماره های شرکت داخلی بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

  > (1398/2/9): لطفا قیمت فروش اسید فرمیک با خلوص ۸۵٪ را برای دو تن برای من اعلام فرمایید . با تشکر

  مدیر سایت (1396/9/2): با سلام بله بسیاری از زنبورداران از این اسید در پروسه تولید و پرورش استفاده می کنند.

  حسین درجانی (1396/9/1): با سلام بنده کندو دار هستم و مشغول پرورش زنبور عسل می خواستم بدونم اسید فرمیک همون اسیدی هست که زنبورداران از اون استفاده می کنند؟

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :