• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

mess400.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

مس

فرمول شیمیایی

Cu

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7440-50-8

شماره استاندارد بین المللی

CNI000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

N

p to m

2.59697

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

HR

2

فشار بخار

- 20

چگالی نسبی

8.92

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

63.54

دمای ذوب (°C)

1083

دمای جوش (°C)

2595

توضیحات

مس چیست ؟

مشخصات محصول مس

•نام شیمیایی : مس.

•اسامی مترادف با مس : آند مس، فلز مس، Cuprum ، تخته مس ، Copper.

•نماد شیمیایی : Cu.

•گرید محصول : 1. مس صنعتی.

•انواع محصول : 1. مس فسفردار 2. مس بدون فسفر.

•عدد اتمی : 29.

تعریف مس

مس نام یک عنصر با نماد شیمیایی cu است عدد اتمی آن 29 و عنصری فلزی با ویژگی های شکل پذیری و رسانایی گرمایی بالا است. مس خالص، نرم و چکش خوار است و بخشی از آن که در برابر هوای آزاد قرار دارد به رنگ قرمز مایل به نارنجی است. هزارانی سال است که از مس و آلیاژهایش استفاده می شود. در دوران روم باستان، از معدن های مس در قبرس بهره برداری می شد ریشه نام لاتین مس از واژه cyprium به معنی فلز قبرس گرفته شده است که بعدها کوتاه شده و به شکل cuprum در آمده است. ترکیب های مس معمولا به شکل نمک های مس دیده می شوند، رنگ آبی و یا سبز کانی هایی مانند آزوریت و فیروزه که از گذشته به عنوان گوهر دانسته می شدند ناشی از همین فلز است. از مس در معماری ساختمانی و هنرهای تزئینی هم بهره برده می شود.مس یک ماده معدنی ضروری برای اندام های زنده است چون سهمی کلیدی در ساخت آنزیم تنفسی سیتوکروم اکسیداز سی دارد. خون نرم تنان و سخت پوستان از ماده ای به نام هموسیانین ساخته شده است. ماده اصلی هموسیانین، مس است در حالی که خون ماهی ها و مهره داران دارای هموگلوبین است و ماده اصلی سازنده آن ، آهن می باشد. اندام های اصلی بدن انسان که در آن مس یافت می شود عبارتند از : کبد، ماهیچه و استخوان ها. از ترکیب های مس به عنوان مهارگر باکتری، قارچ کش و نگهدارنده چوب استفاده می شود.

مس

ویژگی های فیزیکی : مس ، نقره و طلا در گروه یازدهم جدول تناوبی جای دارند از این رو برخی رفتارهای مشترک را از خود نشان می دهند. همه این عنصرها پس از یک لایه الکترونی d دارای یک الکترون در اوربیتال s اند. ویژگی مشترک همه این عنصرها، چکش خواری و رسانایی الکتریکی بالا است. لایه الکترونی d که پر از الکترون است چندان در واکنش های میان اتمی وارد نمی شود بلکه پیوند فلزی از طریق الکترون اوربیتال s صورت می گیرد. برخلاف فلزهایی که دارای لایه d نیمه پر هستند، پیوند فلزی در مس دارای ویژگی های پیوند کووالانسی نیست و نسبتا ضعیف است. این مطلب دلیل سختی پایین و شکل پذیری بالای یک تک بلور مس است. در نگاه ماکروسکوپیک به شبکه بلوری مس، در می یابیم که سختی آن زیر اثر یک تنش معلوم افزایش می یابد. از این رو مس معمولا در قالب چند بلوری ریز که مقاومت بالاتری دارد قرار می گیرد تا در قالب تک بلوری.

نرمی مس تا حدی رسانایی الکتریکی بالا و در نتیجه رسانایی گرمایی بالای آن را توضیح می دهد. مس در مقایسه با دیگر فلزهای خالص دومین رسانای گرمایی بالا در دمای اتاق را دارد. این پدیده به این دلیل است که مقاومت در برابر جابجایی الکترون در فلزها در دمای اتاق بیشتر از پراکندگی الکترون ها در لرزش گرمایی شبکه سرچشمه می گیرد که البته این لرزش برای یک فلز نرم نسبتا ضعیف است. بیشینه چگالی جریان مجاز برای مس در هوای آزاد، نزدیک به 3/1 * 106 A/m2 در سطح مقطع آن است. اگر جریان از این مقدار بیشتر شود، مس انرژی گرمایی بیش از اندازه ای را پدید می آورد. مانند دیگر فلزها اگر مس در برابر فلزی دیگر قرار گیرد خوردگی گالوانیک روی می دهد. مس یکی از چهار فلزی است رنگ طبیعی آن خاکستری یا نقره ای نیست. دیگر فلزهای رنگین عبارتند از : سزیم و طلا به رنگ زرد و اسمیم به رنگ آبی.

مس

تاریخچه مس

در حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران بر اثر تغییراتی که از لحاظ آب و هوا و تشکیل مزارع و چمنزارها به وجود آمد به دشت ها روی آوردند و زندگی تازه ای را آغاز کردند و در تمدن آن ها آثاری زیبا پدید می آوردند. آن ها در برخی اوقات مشاهده می کردند که بعضی از ظروف سفالیشان در اثر ضربه نمی شکند و همینطور در برخی اوقات از ظروفی که در آتش می نهادند ماده ای خارج می شد که پس از سرد شدن سخت می گشت. آنها نام این ماده را مس گذاشتند و در ساخت ظروف و ابزار کشاورزی و جنگ از آن استفاده های بسیار کردند. در پایان عهد حجر پسین مردم این منطقه آلات و ابزار خود را با مس می ساختند و کم کم این گونه ادوات جای ابزار سنگی را که تا آن زمان متداول بود گرفت. در هزاره چهارم بیش از میلاد مردم دشت نشین فلات ایران در کار زندگی پیشرفت بیشتری کردند. با آن که سنگ در ساختن آلات و ادوات در این عهد به کار می رفت فلز نیز بیش از دوره پیش وارد صنعت گردید، مس را با چکش صاف می کردند، اما طرز ذوب کردن فلزات را نمی دانستند و با مس سنجاق و ظروف ظریف می ساختند. در این دوره ذوب مس نیز متداول شد و آلات و ادوات را به شیوه ریخته گری ساختند. در سکونت گاه های دوره مزبور چاقوها و دشنه هایی با تیغه مسین به دست آمده است. همچنین در حفریات سیلک کاشان مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده است. از ویژگی های این دوره وجود گوشواره هایی از طلا و لاجورد است.

مس برای تعدادی از تمدن های قدیمی ثبت شده ،شناخته شده بود و تاریخ استفاده از آن حداقل به 10.000 سال پیش می رسد. یک آویزه مسی، متعلق به 8700 سال قبل از میلاد در شمال عراق کنونی پیدا شد. نشانه هایی مبنی بر ذوب و خالص کردن مس ازاکسیدهای آن مانند مالاکیت و آزوریت تا سال 5000 قبل از میلاد وجود دارد. در عوض اولین نشانه های استفاده از طلا تقریبا به 4000 سال قبل از میلاد بر می گردد.مصنوعات مسی و برنزی که از شهرهای سومری و مصنوعات مصری که از مس و آلیاژ آن با قلع یافت شده تقریبا متعلق به 3000 سال قبل از میلاد هستند. در یکی از اهرام یک سامانه لوله کشی با مس پیدا شده که مربوط به 5000 سال پیش است. مصریان دریافتند افزودن مقدار کمی قلع، قالب گیری مس را آسان تر می کند بنابراین آلیاژهای برنزی که در مصر کشف می شوند تقریبا قدمتی همانند مس دارند. استفاده از مس در چین باستان حداقل به 2000 سال قبل از میلاد بوده و تا 1200 سال قبل از میلاد در این کشور برنز مرغوب ساخته می شده است. در نظر داشته باشید چون مس به راحتی برای استفاده و کاربرد مجدد ذوب می شود، دوران ذکر شده تحت تاثیر جنگ ها و کشور گشایی ها قرار می گیرد. در اروپا مرد یخی ، مردی که به دقت نگهداری می شود و متعلق به 3300 سال قبل از میلاد بوده و در شمال کشور ایتالیا نزدیک مرز اتریش یافت شده است، تبری با نوک مسی در دست دارد که درجه خلوص فلز آن 7/99 % می باشد. مقدار زیاد آرسنیک موجود در موهای او نشان دهنده سروکار او با پالایش مس می باشد.

 مس

استفاده از برنز در مرحله ای از تمدن به قدری فراگیر بود که آن مرحله را عصر برنز می نامند. برنج برای یونانیان شناخته شده بود اما اولین بار به صورت گسترده توسط رومیان به کار رفت. به خاطر زیبایی درخشانش به طوری که درباستان برای ساخت آئینه از آن استفاده می شد و نیز به دلیل ارتباط آن با قبرس که مربوط به الهه بود، در اسطوره شناسی و کیمیاگری فلز مس با الهه های آفرودیت و ونوس پیوند دارد. در کیمیا گری علامتی را که برای مس در نظر گرفته بودند، علامت سیاره ناهید نیز بود.

موارد مصرف و کاربرد مس

مس فلزی قابل انعطاف و چکشخوار است که کاربردهای زیادی مانند موارد زیر دارد :

1.سیم های مسی.

2.لوله های مسی.

3.دستگیره های درب و سایر وسایل منزل.

4.مجسمه سازی. مثلا مجسمه آزادی شامل 179000 پوند مس می باشد.

5.آهنرباهای الکتریکی.

6.موتورها، به خصوص موتورهای الکترومغناطیسی.

7.لامپ های خلا، لامپ های پرتوی کاتدی و مگنترون های اجاق های مایکروویو.

8.در وسایل آشپزی ، از جمله ماهی تابه که در مسگری ساخته می شوند.

9.وسایل موسیقی ، به خصوص سازهای بادی.

10.به عنوان یک بیواستاتیک در بیمارستان ها و پوشاندن قسمت های مختلف کشتی برای حفاظت در برابر بارناکل ها و ماسل ها.

11.ترکیباتی مانند محلول فلینگ که در شیمی کاربرد دارد.

12.به خاطر خاصیت هدایت بهتر آن نسبت به آلومینیوم، کاربرد مس در IC ها به جای آلومینیوم رو به افزایش است.

13.سولفات مس که به عنوان سم و تصفیه کننده آب کاربرد دارد.

پیدایش :

مس معمولا به شکل معدنی یافت می شود. کانی هایی مثل آزوریت، مالاکیت و برنیت همانند سولفیدهایی از جمله کالکوپیریت، کوولین، کالکوزین یا اکسیدهایی مانند کوپریت از منابع مس هستند.

نقش بیولوژیکی مس :

وجود مس برای کلیه گیاهان و حیوانات عالی ضروری می باشد. مس در آنزیم های متنوعی ، از جمله مراکز مس cytochrome c oxidase و آنزیم حاوی Cu-Zn به نام superoxide dismutase وجود دارد و فلز اصلی در رنگدانه حامل اکسیژن hemocyanin است. RDA برای مس در بزرگسالان سالم 9 میلی گرم در روز می باشد.

مس در جریان خون عمدتا روی پروتئین پلاسمایی به نام ceruloplasmin حرکت می کند. اگرچه مس اول در روده جذب می شود، این عنصر همبسته با آلبومین به سوی کبد منتقل می شود. یک حالت ارثی که بیماری ویلسون نامیده می شود موجب باقی ماندن مس در بدن و عدم ورود آن به صفرا توسط کبد شود. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به آسیب های کبدی و مغزی شود.

مس

ترکیبات مس :

آلیاژهای بسیاری از مس وجود دارد. برنج آلیاژ مس/ روی و برنز آلیاژ مس / قلع است. متداول ترین حالات اکسیداسیون مس شامل حالت مربوط به مس یک ظرفیتی +Cu1 ، cuprous وحالت 2 cupric + Cu می باشد.

کربنات مس به رنگ سبز است که به وسیله آن ظاهر منحصر به فرد بام ها یا گنبد های با پوشش مس روی بعضی ساختمان ها ساخته می شوند. اکسیدهای مس مانند : اکسید مس ایتریم و باریم یا YBCO پایه های بسیاری از ابر رساناهای غیر معمول را تشکیل می دهند.

ترکیبات دیگر : سولفید مس.

بسته بندی مس

مس در انواع فسفردار و معمولی محصول کشور روس به صورت آند ( تخته ) موجود می باشد.

 • مدیر سایت (1396/10/4): سپاس ایران - کره - روسیه

  سهرابی (1396/10/4): خسته نباشید میشه راهنمایی کنید فلز مس ساخت چه کشورایی هست؟

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :

محصولات مرتبط