• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

An item with the same key has already been added. Key: h2

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

هیدروکسید سدیم, NaoH, hydroxide sodium

هیدروکسید سدیم چیست؟

هیدروکسید سدیم (sodium hydroxide) محصول پتروشیمی می باشد و سالیانه حجم بسیار زیادی از آن در کشورهای مختلف تولید می شود. هیدروکسید سدیم با نام های شیمیایی سود سوزآور، سود کاستیک، سود پرک و به صورت مایع با نام سود مایع شناخته می شود که بیشترین کاربرد آن برای تولید صابون و مواد شوینده است. هیدروکسید سدیم در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از سود پرک 98 درصد، سود گرانول و هیدروکسید سدیم پودری که هر یک برای استفاده خاصی تولید می شود.

هیدروکسید سدیم


کاربردهای شگفت انگیز هیدروکسید سدیم

• تصفیه آب

• تولید لبنیات

• صنایع تولید پارچه

• صنعت کاغذ سازی

• صنعت چرم سازی و دباغی

• صنعت پتروشیمی و استخراج

• خنثی سازی اسید و باطری سازی

• صنایع غذایی، شیر و کنسروسازی

• تولید صابون، مواد شوینده و پاک کننده

• صنایع فلز و تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری

سود پرک


3 ویژگی عجیب هیدروکسید سدیم

NaoH فرمول شیمیایی سدیم هیدروکسید (سود پرک) است. این محصول در صنعت با نام های سود کاستیک، سود مایع، سود سوزآور شناخته می شود. یک ترکیب آلی جامد و سفید رنگ با قدرت بسیار بالای قلیایی که در صورت تماس پروتئین ها را تجزیه می کند و باعث سوختگی های شدید شیمیایی می شود. به سرعت در آب حل شده و رطوبت و کربن دی اکسید را جذب می کند. هیدروکسید سدیم ویژگی های متنوعی دارد که موجب شده در صنعت کاربرد فراوان داشته باشد. از جمله این خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چربی بر بسیار قوی :

خاصیت چربی گیری سود کاستیک موجب شده که در صنعت رنگرزی بکار برده شود. الیاف ها قبل از شروع فرایند رنگرزی مدت زمانی در انبارهای کارخانه رنگرزی نگهداری می شوند که در این مدت قطعا در معرض عوامل خارجی زیادی قرار می گیرند که باعث آلودگی الیاف می شوند. برخی از الیاف ها مانند پشم دارای چربی هستند که از بدن حیوان خارج می شود، این آلودگی ها و چربی ها اگر پاک سازی نشوند از نفوذ رنگ به داخل الیاف جلوگیری می کنند. نقش اصلی هیدروکسید سدیم از این مرحله به بعد شروع می شود، دقیقا قبل از رنگرزی الیاف شستشو داده می شوند. در روند شستن سود سوز آور که در اثر حل شدن در آب یک محلول قلیایی را ایجاد می کند، به آب اضافه می شود و سپس الیاف را به محلول اضافه می کند. خاصیت چربی بری سود پرک باعث از بین رفتن تمامی چربی های موجود در الیاف شده و پس از طی این مرحله آماده رنگرزی می شوند.

تنظیم کننده ph

خنثی کننده محیط های اسیدی

هیدروکسید سدیم


آیا سود مایع را می شناسید؟

سود پرک یا هیدروکسید سدیم NaOh قابل حل در آب است. وقتی این ماده در آب حل می گردد با نام سود مایع عرضه می گردد و سود مایع بسیار پر کاربرد در صنایع است. از جمله صنایع رنگرزی، تولید کارتن، کاغذ سازی، تولید چرم، باطری سازی، صنایع دارو سازی، صنایع غذایی، شیشه سازی، صابون سازی، صنایع فلزی، الکل سازی.

سود مایع مایعی شفاف دارای رنگ سفید روشن، بدون بو با خاصیت حل شدگی در آب می باشد. در اثر گرما و شوک شدید این احتمال وجود دارد که سود مایع منفجر شود، همچنین در هنگام واکنش ممکن است تغییرات شیمیایی زیادی از خود نشان دهد. نقطه جوش سود 145 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد آن نیز 4/4 درجه بوده که به شدت جاذب دی اکسید کربن می باشد و با سرعتی بسیار بالا دی اکسید هوا را جذب می کند. در دمای معمول بسیار پایدار است ولی به محض حضور گرما به سرعت ناپایدار می شود. واکنش پذیری سود مایع در برابر فلزاتی همچون : منیزیم، برنج، آلومینیوم، مس، کروم، قلع و برنز بسیار بالاست. با توجه به این نکته سطوح گالوانیزه هرگز نباید با این ماده تماس داشته باشند. سود مایع به شدت خورنده بوده و در صورت تماس با پوست باعث سوختگی می شود. در نگهداری سود مایع باید دقت لازم صورت پذیرد چرا که قرار گرفتن آن در معرض هوا باعث جذب دی اکسید کربن می شود که در اثر این عمل ذرات سدیم کربنات تولید می شود .


نتیجه گیری هیدروکسید سدیم چیست ؟

هیدروکسید سدیم ماده ای پر مصرف در صنعت می باشد که همین امر باعث شده سالانه میلیون ها تن سود پرک در سرتاسر جهان تولید و روانه بازار شود. این ماده به شدت قلیایی و سوزاننده بوده و می بایست در هنگام استفاده نمات ایمنی را رعایت کرد. قدرت چربی بری بالای هیدروکسید موجب شد که این ماده در صنعت رنگرزی بسیار پر اهیمت باشد.

سود پرک


جهت مطالعه موارد ذیل و آشنایی بیشتر با سود پرک کلیک کنید.

1- مشخصات محصول سود پرک

2- ویژگی های شیمیایی سود پرک

3- موارد استفاده و کاربرد سود پرک

4- نقش سود پرک در صنعت پالایش و نفت و گاز

5- تاثیر سود پرک در فرآیند تولید کاغذ

6- نوع بسته بندی سود پرک

7- تولید سود پرک

8- آنالیز سود پرک

9- ایمنی سود پرک


An item with the same key has already been added. Key: h2