• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

vaytex400.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید

هیپوکلریت سدیم

فرمول شیمیایی

ClHO.Na

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7681-52-9

شماره استاندارد بین المللی

SHU500

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

3.08375

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

HR

3

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

75.45

دمای ذوب (°C)

18

توضیحات

وایتکس ، هیپوکلریت سدیم

مشخصات وایتکس

نام شیمیایی : وایتکس

اسامی مترادف با وایتکس : سفید کننده ، هیپوکلریت سدیم ، Sodium hypochlorite ، Sodium chlorate ، آنتی فرمین ، اکسید کلرید سدیم ، javel water ، اکسی کلرید سدیم.

گرید محصول :صنعتی

فرمول شیمیایی : NaOCl.

خلوص : آب ژاول 15 %.

شکل ظاهری : وایتکس ماده ای سمی است که رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی تند دارد.

حلالیت در آب : کاملا محلول در آب.

این محلول ناپایدار بوده و در اثر حرارت و نور خاصیت خود را به مرور از دست می دهد. ایم محلول ، محلولی است از 10 تا 16 در هیپو کلریت سدیم فعال در آب.

وایتکس

تاریخچه وایتکس

این محلول را برتوله کشف کرد و چون نخستین بار در محله ژاول پاریس تولید شد به آب ژاول معروف شد.

تاریخچه در ایران : این محلول در ایران با نام تجاری وایتکس عرضه شده و بیشتر با این نام شناخته می شود.

موارد مصرف و کاربرد وایتکس

وایتکس (هیپو کلریت سدیم ) کلیه میکروب ها اعم از قارچ ها ، ویروس ها و باکتری ها نابود می کند. از آب ژاول به عنوان یک ضد عفونی کننده و ماده دفع بو در لبنیات ها ، مخازن آب ، دفع فاضلاب ها و برای اهداف خانگی از قبیل ضد عفونی کردن لگن ها و وان حمام ، لباس ها ، آشپزخانه و ... مناسب است و نیز از آن در ضد عفونی کردن آزمایشگاه هایی که در معرض ویروس هپاتیت هستند و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی ( آشپزخانه ها و رستوران ها ) استفاده می شود.

 وایتکس

از محلول رقیق تر آن در شستشوی زخم های آلوده که باز تازه نباشند ، استفاده می شود. در طول جنگ جهانی اول ، در معالجه زخم ها به عنوان ضد عفونی کننده و التیام بخش مورد استفاده قرار گرفته بود. استفاده از وایتکس در لباسشویی و برای ضدعفونی کردن لباس ها توصیه می شود. حتی خود لباس شویی را هم می توانید با هیپوکلریت سدیم و آب داغ ضدعفونی کنید. بدین ترتیب که مقداریوایتکس را درون لباسشویی ریخته و بگذارید تا با آب داغ ده دقیقه کار کند. ماده اولیه اکثر سفیدکننده ها در قدیم به آب ژاول معروف بودند ، هیپوکلریت سدیم است. آب ژآول برای پاک کردن لکه های کپک ، خون ، قهوه ، تنباکو ، آب میوه و بسیاری دیگر از لکه ها مناسب است. برای از بین بردن این لکه ها ، یک قاشق وایتکس را در یک لیوان آب بریزید و به کمک قطره چکان روی لکه بریزید. آب ژاول به عنوان سفید کننده برای پنبه ، کتان ، چتائی ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و مرکبات مفید است در حقیقت بیشترین کلر خریداری شده جهت سفید کردن محصولات سلولزی قبل از استفاده به هیپوکلریت سدیم تغییر داده می شود. همچنین وایتکس را برای گند زدایی و بوزدایی به کار می برند.

 وایتکس

روش های استفاده از هیپو کلریت سدیم (وایتکس)

سفید کننده یا هیپوکلریت سدیم یک ترکیب شیمیایی است که از طریق فرآیند اکسیداسیون خاصیت رنگبری و عفونت زدایی دارد.

سفید کننده خانگی ( کلردار ) : حاوی هیپوکلریت سدیم می باشد. به آن وایتکس یا آب ژاول می گویند. این سفید کننده محلول در آب به شکل 5 درصد و یا 10 درصد عرضه می گردد. وایتکس محلولی ناپایدار است و گاز کلر با سرعت 0.75 گرم در روز از آن تبخیر می شود. وایتکس قلیایی قوی می باشد، به طوری که ph نوع 5 درصد آن 11 بوده بنابراین خاصیت خورندگی دارد .

 وایتکس

مصارف خانگی

1.سفید کردن و روشن کردن لباس ها.

2.از بین بردن لکه های روی لباس .

3.از بین بردن باکتری ها ، میکروب ها ، کپک ها ، قارچ ها ، و بسیاری از ویروس ها ( گندزدایی کردن )

سایر مصارف هیپو کلریت سدیم

1.گندزدایی کردن چاه های آب

2.گندزدایی و ضد عفونی کردن محیط بیمارستان ها.

3.گندزدایی کردن استخرها.

4.افزودن به فاضلاب ها به منظور کاهش بوی نامطبوع

 وایتکس

روش تولید هیپو کلریت سدیم

آب ژاول را از دمیدن گاز کلر در محلول هسدروکسید سدیم تولید می کنند. از جمله پارامترهای مهم در آب ژاول مقدار کلر آزاد و تعیین مقدار NaoH می باشد.

آب ژاول به روش های مختلفی تولید می شود از جمله :

1.تولید به روش تزریق گاز کلر : با آزاد کردن گاز کلر در محلول سود سوزآور آب ژآول تولید می شود. کلیه مخزن ها و لوله هایی که هیپوکلریت سدیم در آن تولید می شود باید از جنس pvc باشند زیرا گاز کلر در مجاورت رطوبت با هر فلزی ترکیب می شود و باعث خوردگی آن فلز می شود. در این روش سود را داخل مخزن ریخته و از پایین مخزن گاز کلر را وارد می کنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود زیاد است به همین دلیل گاز کلر در زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن می رسد. جذب می شود. بدین ترتیب هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن کمتر باشد یعنی واکنش دارد به خوبی صورت می گیرد. آنچه در رابطه با این روش تولید آب ژآول وجود دارد این است که دقت در کنترل ، به هنگام تولید است زیرا چنانچه تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و به سرعت دما بالا می رود و محصول از بین می رود. برای این منظور حسگری به نام ORP وجود دارد که اپراتور واحد تولید را در تقع به موقع تزریق گاز کلر یاری می دهد که این حسگر براساس اکسایش / کاهش کار می کند. در این روش اگر ph به 12 تا 12.2 برسد واکنش پایان یافته است. از آنجایی که هر چه محیط سردتر باشد واکنش نیز بهتر صورت می گیرد باید دقت کنید تا دما از 42 درجه سانتی گراد بالاتر نرود. در یک تولید نرمال ، گاز کلر از حدود 20 درجه شروع شده و در دمای 42 درجه پایان می گیرد

قابل ذکر است که این محلول را برتوله کشف کرد و چون اولین باردر محله ژاولپاریس تولید شد به آن وایتکس می گویند.

2.یکی دیگر از روش های تولید وایتکس که متداول ترین راه می باشد عبارت است از عبور دادن گاز کلر از درون محلول قلیایی هیدروکسید سدیم. که در نتیجه کلر به طور همزمان هم اکسید و هم احیا می گردد. فرمول این واکنش به صورت زیر می باشد : H2O + NaOCl + NaCl & amp; amp; amp; amp; lt;-- Cl2 + 2NaoH

3.الکترولیز محلول NaCl : روش دیگری که برای تولید آب ژاول استفاده می شود ، الکترولیز محلول غلیظ نمک سدیم کلراید است. این سلول های الکترولیتی ، دیافراگم یا غشایی نداشته و در جریان بالا و در محلولی نسبتا خنثی به کار گرفته می شوند. این سلول ها جهت بکارگیری در درجه حرارت پایین طراحی می شوند که محلول سود سوز آور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در می آوردند.

4.روش دیگری برای تهیه وایتکس واکنش بی کربنات سدیم با هیپوکلریت کلسیم به شرح زیر می باشد : 2NaOCl + CaCO3 & amp; amp; amp; amp; lt;-- Na2CO3 + Ca(OCl)2

نوع بسته بندی

وایتکس موجود در بشکه های 220 لیتری ، تانکرهای 1000 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

 وایتکس

ایمنی هیپو کلریت سدیم

خطرات

1.چشم : بخارات این ماده سبب تحریکات شدید چشمی می شود. به طور کلی گاز های کلردار اکثرا سبب تحریکات چشمی می شوند.

2.پوست : بخارات این ماده سبب تحریکات شدید پوستی می شود. در موارد شدید تر ممکن است موجب سوختگی های شدید پوستی شود.

3.بلعیدن و خوردن : خوردن این ماده ممکن است سبب تحریکات شدید ، درد و سوزش دهان و شکم، اسهال ، استفراغ ، شوک ، بی هوشی ، هزیان گویی ، کما و در موارد شدید مرگ شود.

4.تنفس : تنفس آب ژاول وقتی در معرض حرارت و یا مواد اسیدی قرار میگیرد و گاز های مضر تولید می شود ، موجب سوختگی در دستگاه تنفسی می شود.

5.حریق : قابل احتراق نیست.

کمک های اولیه

1.چشم : پلک ها باز است با مقدار زیادی آب ولرم به مدت 15 دقیقه شستشو داده تا آلودگی برطرف شود. اگر تحریکات باقی ماند ، شستشو را تکرار نمایید. سریعا به پزشک مراجعه شود.

2.پوست : لباس و کفش ناحیه آلوده را سریعا خارج نمایید. موضع آلوده را با مقدار زیادی آب ولرم به مدت 15 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. سریعا به پزشک مراجعه شود.

3.بلعیدن و خوردن : فرد مصدوم را وادار به استفراغ نکنید. هرگز به کسی که بیهوش است چیزی نخورانید. سریع به پزشک مراجعه شود.

4.تنفس : برای کمک به فرد مصدوم از ماسک مناسب استفاده کنید. فرد را به هوای آزاد منتقل کنید. در صورتیکه دچار مشکل تنفسی شده است به او اکسیژن رسانی کنید. در صورتی که مصدوم نفس نمی کشد به او تنفس مصنوعی بدهید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 وایتکس

پیشگیری

1.پوست : از تماس این ماده با پوست خودداری شود . از دستکش های مقاوم در برابر شیمیایی استفاده شود.

2.چشم : از عینک های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

3.بدن : از تماس این ماده با بدن خودداری شود. از لباس های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

4.تنفس : در محل کار سیستم تهویه باید نصب شده باشد. در صورتی که محل کار سیستم تهویه مناسب نداشته باشد ، و میزان آلودگی هوا با این با گاز کلر این ماده زیاد باشد. از ماسک های شیمیایی کارتریج دار و یا کپسول دار استفاده شود. در شرایط عادی نیازی به ماسک نیست مگر اینکه وایتکس در معرض گرما و یا مواد اسیدی قرار بگیرد.

انبارش

در محیط خشک ، خنک ، با تهویه محیطی مناسب و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهداری شوند. از کلیه مواد ناسازگار به دور باشند.

  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :